Navigate Up
Sign In

RANCHO SANTIAGO COMMUNITY COLLEGE DISTRICT BOARD OF TRUSTEES​ ​

President..................................................................................................
Vice-President..........................................................................................
Clerk........................................................................................................​​
Jose Solorio
Lawrence R. Labradoo
​Claudia C. Alvarez

RANCHO SANTIAGO COMMUNITY COLLEGE DISTRICT ORGANIZATION​​​

CHANCELL​OR'S OFFICE

Chancellor................................................................................................​

Raúl Rodríguez

Public Affairs & ​Communications

Director......................................................................................​​..............
Manager-Publications & Electronic Media ..................................................

Judy Iannaccone
Dean Hopkins​

Human ​Resources

Executive Vice Chancellor..........................................................................
Assistant Vice Chancellor..........................................................................​​

John Didion
Judy Chitlik​

Educational ​Services

Assistant Vice Chancellor .........................................................................
Executive Director-Child Development Services............................................
Director-SAC-Child Development Center......................................................

Director-SAC-Child Development Center East Campus.................................
Director-CEC-Child Development Center......................................................
Director-SCC-Child Development Center.......................................................


Enrique Perez
Janneth Linnell
Enriqueta Isais
Zeferina Gonzalez
Mary O'Neil
Maria Castellon
Susan Wahl

Workforce Educatio​​n & Fiscal Services

Director-Contract Education ......................................................................

 
Ruth Cossio-Muniz​

Business Operatio​ns & Fiscal Services

Vice Chancellor..........................................................................................
Auxiliary Services Director..........................................................................
SAC-Bookstore Manager............................................................................
Director-District Support Services ...............................................................​​

Peter Hardash
Rhonda Langston
Thomas Bonetati
Darryl Taylor

Purch​asing

Director....................................................................................................​

 
Tracy Conner-Crabbe​

Fiscal Serv​ices

Assistant Vice Chancellor..........................................................................
Supervisor-Accounts Payable....................................................................
Supervisor-Payroll ....................................................................................

 
Adam O'Connor
Richard Kudlik
Diane Kincheloe

Security &​ Safety

Interim Director...........................................................................................
SAC-Safety................................................................................................​

 
Alistair Winter
James Wooley​

SANTA ANA COLLEGE​

PRESIDENT ............................................................................................
Director-College Advancement....................................................................
Erlinda J. Martinez, Ed. D.
Christina Romero
ADMINISTRATIVE SERVICES
Vice President ..........................................................................................
Campus Budget Manager ...........................................................................
Facilities Manager ......................................................................................
Custodial Supervisor ...........................................​........................................​

Michael T. Collins, Ed. D.
Esmeralda Abejar
Mark Wheeler
Ron Jones​
ACADEMIC AFFAIRS
Vice President ..........................................................................................​
Coordinator-Distance Education ...................................................................

Linda Rose, Ed. D.
Cherylee Kushida​
Business Division
Dean .........................................................................................................
Coordinator-Academic Computing Center ......​...............................................
Business Administration 
Chair .........................................................................................................
Business Application & Technology
Chair ........................................................................................................
Computer Science
Chair.........................................................................................................
Engineering
Co-Chairs...................................................................................................

Global Business and Entrepreneurship

Chair.........................................................................................................
Paralegal
Chair ........................................................................................................​
​ 
Allen Dooley, Ed. D.
Michael T. Nguyen

Jinhee Trone

Dena Montiel

Noel Dahlen

Craig Takahashi, Ph. D.
Susan Sherod

Madeline Grant

Rick Manzano​, J. D.
Career Education & Workforce Development Division
Dean ............................................................................................​​​............​
Director-Career and Technical Education.............................​...................

Bart Hoffman
Kimberly Mathews

​Fine & Performing Arts Division
Interim Dean.............................................................................................
Counselor ................................................................................................
Art
Chair .......................................................................................................
Coordinator-Art Gallery ...........................................................................
Communication Studies
Chair ........................................................................................................

Communications & Media Studies
Chair.........................................................................................................
Dance
Chair..........................................................................................................
Library
Co-Chairs .................................................................................................

Chair-Library Technology Program............................................................
Music
Chair..........................................................................................................
Technology & Production
Coordinator ...............................................................................................
Theatre Arts
Chair...........................................................................................................​

TV/Video Communications​​​

Chair..........................................................................................................

 
Eve Kikawa
Ann Lockhart

Phillip Marquez
Caroline McCabe

Lance Lockwood

 
Charles Little

Heather Gillette

Luis Pedroza
Nell Yang
Yolanda Garcia

David Lopez

Sean Small

Valinda Tivenan​

Terry Bales

Humanities & Social Sciences Division
Dean.......................................................................................................
Counselor................................................................................................
Anthropology/Sociology/Women's Studies
Chair........................................................................................................
Economics/Geography
Chair........................................................................................................
English
Chair........................................................................................................
ESL/EMLS
Chair........................................................................................................
Ethnic Studies
Chair........................................................................................................
History
Co-Chairs.................................................................................................

Modern Languages
Chair........................................................................................................
Philosophy
Chair.......................................................................................................
Political Science
Chair.......................................................................................................
Psychology
Chair.......................................................................................................
Reading
Chair.......................................................................................................​

Shelly Jaffray
Angela Brown

Sandy Wood

Agustin Montes

Matthew Beyersdorf, J. D.

Elissa Hassel

David Lopez

Gerald Ghelfi, Ph. D.
Angelina Veyna

Javier Galvan, Ph. D.

Zachary Fish

Philippe Andrade, Ph. D.

Fernando Ortiz, Ph. D.

Wenona Kossler

Human Services/Technology Division
Dean.......................................................................................................
Automotive Technology/Diesel/Welding
Chair.......................................................................................................
Criminal Justice
Co-Chairs................................................................................................

Criminal Justice Academies

Assistant Dean........................................................................................
Family & Consumer Studies and Fashion Design & Merchandizing and Nutrition & Foods
Chair.......................................................................................................
Fire Technology
Assistant Dean..........................................................................................
Director of Fire Instruction ........................................................................
Coordinators-Wellness Program...............................................................

Director-Fire Education / Fire Academy.....................................................
Human Development
Chair.........................................................................................................
Manufacturing Technology
Chair........................................................................................................
Occupational Therapy Assistant
Coordinator..............................................................................................
Pharmacy Technology
Chair..........................................................................................................​
Assistant Chair-Speech Language Pathology ..........................................


Bart Hoffman

Glen Hammonds

Andy Gonis
George Wright

John Finch


Kyla Benson

Donald Mahany
Gary Dominguez
Terri Wann
Kris Ross
Vacant

Gwen Morgan-Beazell

Dietrich Kanzler

Michelle Parolise

KC Huynh-Dang​
Monica Porter
Kinesiology Division (Formerly: Exercise Science, Health & Athletics)
Dean .......................................................................................................
Sports Information Coordinator ...................................................................
Chair-Exercise Science .............................................................................
Counselor ................................................................................................
Head Coach-Baseball ................................................................................
Head Coach-Basketball-Men ......................................................................
Head Coach-Basketball-Women..................................................................
Head Coach-Cross Country-Women............................................................
Head Coach-Football.................................................................................
Head Coach-Golf-Women...........................................................................
Head Coach-Soccer-Men............................................................................
Head Coach-Soccer-Women......................................................................
Head Coach-Softball.................................................................................
.
Head Coach-Swimming-Women.................................................................
Head Coach-Track & Field-Women.............................................................
Head Coach-Volleyball-Women...................................................................
Head Coach-Water Polo-Men.....................................................................
Head Coach-Water Polo-Women................................................................
Head Coach-Wrestling...............................................................................​

Avie Bridges
Jason Kehler
Brian Sos, Ph. D.
Rey Robledo
Don Sneddon
David Breig
Flo Luppani
Miriam Mitzel
Geoff Jones
Kris Olsen
Jose Vasquez
Jessica Rapoza
Kim Nutter
Jessica Rapoza
Michelle Welsh
Miriam Mitzel
Troy Abbey
Al Reyes
Michelle Welsh
Vince Silva​
Science, Mathematics & Health Sciences Division
Interim Dean..............................................................................................
Associate Dean of Health Sciences.............................................................
Counselor..................................................................................................
Biology
Chair.........................................................................................................
Chemistry

Co-Chairs..................................................................................................

Health Sciences/Nursing

Chair..........................................................................................................
Assistant Director (Extended Campus Program)............................................
Assistant Director (Traditional Program) .......................................................

Facilitator-EMT...........................................................................................
Mathematics
Chair..........................................................................................................
Co-Chairs...................................................................................................

Medical Assistant
Chair..........................................................................................................
Physical Science
Co-Chairs...................................................................................................

Planetarium
Director.....................................................................................................
Coordinator & Program Director...................................................................​


Cheryl Carrera, Ed. D.
Becky Miller
Catherine Shaffer

Jorge E. Lopez, Ph. D.

Crystal Jenkins
William Nguyen, Ph. D.

Rosemarie Hirsch
Rosemarie Hirsch
Mary Steckler
Elaine Dethlefsen

Mike Everett
Kelvin Leeds
Lynn Marecek

Catherine Emley

Timo Budarz, Ph. D.
Claire Coyne

Steve Eastmond, Ph. D.
Bob Menn

STUDENT SERVICES
Vice President............................................................................................
Associate Dean of Financial Aid...................................................................
Associate Dean of EOPS/CARE...................................................................
Assistant Dean of Student Outreach.............................................................
Admissions and Records
Associate Dean of Admissions & Records....................................................
Registrar....................................................................................................
Counseling
Dean.........................................................................................................
Co-Chairs..................................................................................................

Counselor-MESA ......................................................................................
Counselor-Teacher Education ....................................................................
Counselor-Transfer  Center ........................................................................
Coordinator-Job/Career Placement........,.....................................................
Coordinator-Testing Center........................................................................
Foundation
Executive Director.....................................................................................
Coordinator-Scholarship Office...................................................................
Special Services
Associate Dean-DSPS/Psychological Services...........................................
Coordinator-Communication Disabilities/ABI................................................
Coordiantor-Deaf & Hard of Hearing............................................................
Coordinator-Health & Wellness Center........................................................
Coordinator-Physical Disabilities................................................................
Coordinator-Veteran Resource Center.........................................................
Student Affairs
Dean-Office, School, and Community Partnerships......................................
Coordinator-Community Services................................................................
Coordinator-Gear Up & Service Learning Program........................................
Coordinator-SSSP/Upward Bound..............................................................
Coordinator-Student Activities....................................................................
Student Development
Associate Dean........................................................................................
Coordinator-International Student Program..................................................

Sara Lundquist, Ph. D.
Robert Manson
Christine Leon
Teresa Mercado-Cota

Mark Liang, J. D.
Christopher Truong

Micki Bryant, Ph. D.
Mary Castellanos, Ph. D.
Martha Vargas
Catherine Shaffer
Steve Bautista
Martha Vargas
Sandy Morris
Beverly Birnbaum

Christina Romero
Peggy Card-Govela

Vacant
Renee Miller
Monica Collins
Rebecca Barnard
Maria Aguilar
Dorothy Swayne

Lilia Tanakeyowma, Ed. D.
Lithia Williams
John Vu
Romelia Madrigal
Vacant

Loy Nashua, J. D.
Vacant
CONTINUING EDUCATION
Vice President .........................................................................................
Dean-Instruction/Student Services-Santa Ana................................................
Dean-Instruction/Student Services-Santa Ana................................................
Associate Dean-Instruction/Student Services.................................................
Associate Registrar.....................................................................................

James Kennedy
Nilo Lipiz
Sergio Sotelo
Christine Kosko
Phuong Nguyen​
 ​​​​​​